Jeśli nadal się wahasz i nie jesteś pewien swoich uczuć do języka niemieckiego – nie czytaj tej wiadomości! Możesz się zirytować i niepotrzebnie uprzedzić do dalszej nauki 😉 Natomiast Ci, którzy kochają ten język, przyjmą poniższą ciekawostkę ze stoickim spokojem.
 
O tym, że w języku niemieckim często występują złożenia – wiemy doskonale. Ale czy wiesz, że najdłuższe niemieckie słowa mogą liczyć nawet kilkadziesiąt liter? Na szczęście wyrazy te bywają aktualizowane i usuwane ze słownika, bądź wymieniane na inne. Przykładem może być wyraz liczący 63 litery:
Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz” (czyli „Ustawa o przekazywaniu obowiązków nadzoru znakowania mięsa wołowego”).
 
 Podobne „perełki” możemy znaleźć w języku prawniczym: „Grundstücksverkehrsgenehmigungszuständigkeitsübertragungsverordnung” (67 liter), czy też „Verkehrsinfrastrukturfinanzierungsgesellschaft” (46 liter).
 
 W porównaniu z powyższymi przykładami, te poniższe są już całkiem wdzięczne: „Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung” (36 liter), czy „Arbeiterunfallversicherungsgesetz” (33 litery).
 
Pamietajcie, że wiele innych języków posiada możliwość budowania „tasiemców”, m.in. węgierski, fiński, czy szwedzki. Język niemiecki nie jest tu wcale wyjątkiem. Potraktujmy więc tę osobliwość języka z wyrozumiałością!
 

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.

Aby otrzymać bezpłatnie listę 100 najważniejszych niemieckich słów, które brzmią znajomo, a oznaczają zupełnie coś innego, wypełnij poniższy formularz

Twoje imię:
Adres email:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia bezpłatnych materiałów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 922 ze zm.). Administratorem danych osobowych jest Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434 (wymagana)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w szczególności ofert, informacji o promocjach, rabatach, bieżących wydarzeniach i akcjach marketingowych, od Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434. (niewymagana)

Poprawnie dokonałeś zapisu. Za chwilę otrzymasz na Twój adres e-mail. Prosimy o potwierdzenie zapisu.