Na wstępie chciałabym podziękować Mariuszowi, jednemu z moich czytelników za propozycję tematu wypracowania: „Mein erster Arbeitstag” („Mój pierwszy dzień w pracy”).

Napisałam przykładowy tekst, aby pokazać Wam, na co należy zwrócić uwagę podczas redagowania wypowiedzi pisemnej, czym się kierować, a czego unikać.

Spójrzcie na moje „małe dzieło”, efekt mojej pisarskiej weny:-) W rzeczywistości żadnym tam wielkim pisarzem nie jestem, ale myślę, że każdy, kto próbuje przelać swoje myśli na papier na chwilę przeradza się w pewnego rodzaju artystę:-)

(Tu możesz pobrać cały tekst: Mein erster Arbeitstag)

Każdy może zacząć pisać (a nawet powinien!), niezależnie od stopnia zaawansowania. Oczywiście, im wyższy poziom biegłości językowej, tym teksty będą bardziej wyrafinowane, ciekawsze, słownictwo bogatsze.

Ale nie warto czekać na moment, kiedy uznasz, że już jesteś gotowy do ćwiczenia pisania. Zazwyczaj ten moment sam nie nadchodzi, dlatego że języka uczymy się całe życie:-)

Powiem Ci, dlaczego naprawdę warto ćwiczyć pisanie tekstów. Przelewając myśli na papier, dużo szybciej zapamiętujesz nowe zwroty, wyrażenia, uczysz się strukturyzować swoją wypowiedź, zaczynasz zwracać uwagę na szczegóły, zaczynasz być wrażliwy na pewne niuanse językowe. Pisząc, przyswajasz język w sposób niesamowicie aktywny i samodzielny, z tą różnicą i zaletą jednocześnie, że masz więcej czasu na zastanowienie się, możesz coś zmienić, wykreślić, przekształcić. Pisząc, automatycznie ogarniasz słownictwo, gramatykę, stylistykę i ortografię!

Pisanie to prawdziwy skarb! Nie rezygnuj z niego podczas swojej nauki języka niemieckiego! Dodatkowo ogromną wartość ma drugi etap pisania – czyli etap korekty przez nauczyciela, a następnie przeanalizowania swoich błędów. Nie warto się obrażać, widząć pokreśloną na czerwono kartkę, za to warto wyciągnąć wnioski i zapamiętać poprawione wyrazy i sformułowania.

Musisz wiedzieć, że różne rodzaje tekstów wymagają konkretnej struktury, stylu, niekiedy użycia konkretnego czasu lub sformułowań. W niektórych dopuszczalna jest mowa potoczna, w innych wykluczona.

Wracając do tematu mojego wypracowania: „Mein erster Arbeitstag” – zanim rozpoczęłam pisanie, musiałam sobie odpowiedzieć na dwa ważne pytania:

  1. Jaki to będzie rodzaj tekstu? Najbardziej pasował mi do tego tematu po prostu opis. Chciałam opisać, jak wyglądał mój pierwszy dzień w pracy.
  2. Do kogo adresowany jest tekst? Jaki będzie styl mojej wypowiedzi? Mój tekst chciałam skierować do osoby potencjalnie zainteresowanej tym tematem. Nie zwracam się tutaj do mojej przyjaciółki, czy znajomych, ale bardziej neutralnie i staram się unikać potocznych sformułowań. Zależało mi, żeby język wypowiedzi był staranny, zawierał ciekawe i zróżnicowane słownictwo.

Chciałabym zwrócić Twoją uwagę na kilka spraw. Po pierwsze musiałam w tekście trzymać się czasu przeszłego – opisywałam przecież przeszłość. Nie było to łatwe, bo kilka zdań napisanych z rozpędu i brzmiących bardzo fajnie, wyszła mi w czasie teraźniejszym. Musiałam je później wykreślić, albo przerobić na Imperfekt, aby tworzyły spójną całość i nie wprowadzały chaosu.

Dodatkowo starałam się zróżnicować słownictwo, wplatać w kolejne części tekstu sformułowania porządkujące strukturę (szczególnie na początku zdania: Zu Beginn, bald darauf, danach, einerseits….andererseits…), zwrot idiomatyczny: jemandem mit Rat und Tat zur Seite stehen. Starałam się też unikać powtórzen i potocznego słownictwa.

Jak widzisz nikt nie rodzi się pisarzem, to jest zwykle kawał ciężkiej roboty i proces, podczas którego mniesz milion kartek i wyrzucasz do kosza:-) A potem na koniec wygładzasz tekst, poprawiasz, przestawiasz, skreślasz, zmieniasz…aż w końcu oddajesz swoje dzieło, nad którym wylałeś siódme poty. Dobra wiadomość jest taka, że to jest warsztat, który każdy może wyćwiczyć. I Ty możesz nauczyć się pisania tekstów w języku niemieckim. I to na każdym poziomie biegłości językowej! Kluczem jest jak zwykle trening i kilka cennych wskazówek, które warto zapamiętać.

A oto konkretne porady dla Ciebie. Od czego w ogóle rozpocząć pisanie?

  1. Zastanów się, jaki jest temat wypracowania (musisz go dobrze zrozumieć).
  2. Jaki to będzie rodzaj tekstu (np. reprtaż, opis, streszczenie, e-mail, notatka prasowa, rozprawka itd.) Rodzaj tekstu określi styl, w jakim będziesz pisać i budowę tekstu.
  3. Weź kartkę i wstępnie zaplanuj strukturę tekstu (wstęp, rozwinięcie, argumentacja, zakończenie itd)
  4. A teraz najważniejsze – spisz luźno wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy. Potem je uporządkujesz i wybierzesz te najlepsze.
  5. Nie zapomnij o wykorzystaniu ciekawych zwrotów i sformułowań, które niesamowicie podnoszą wartość wypracowania, wynoszą je na tzw. „wyższy level”. Poniżej możesz pobrać „Listę 50 sformułowań i zwrotów, przydatnych podczas pisania tekstów”.
  6. Jeśli znasz jakieś wyrażenia idiomatyczne, powiedzenia, znane cytaty, dające się wykorzystać w tym konkretnym temacie – nie zawahaj się ich użyć! To są perły Twojej wypowiedzi.
  7. I na koniec – sprawdź cały tekst pod kątem poprawności gramatycznej, ortograficznej, interpunkcyjnej i stylistycznej.

Na koniec przygotowałam dla Ciebie listę 10 najważniejszych wskazówek „10 Tipps für den perfekten Text!” (możesz pobrać poniżej), dzięki którym Twój tekst nie tylko będzie miał ręce i nogi, ale i całkiem zwyczajnie zachwyci Twojego nauczyciela;-). Wydrukuj ją i miej ją przy sobie, a pisanie stanie się przyjemnością!

Materiały do pobrania:

 

50 sformułowań i zwrotów 10 Tipps für den perfekten Text

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.

Aby otrzymać bezpłatnie listę 100 najważniejszych niemieckich słów, które brzmią znajomo, a oznaczają zupełnie coś innego, wypełnij poniższy formularz

Twoje imię:
Adres email:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia bezpłatnych materiałów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 922 ze zm.). Administratorem danych osobowych jest Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434 (wymagana)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w szczególności ofert, informacji o promocjach, rabatach, bieżących wydarzeniach i akcjach marketingowych, od Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434. (niewymagana)

Poprawnie dokonałeś zapisu. Za chwilę otrzymasz na Twój adres e-mail. Prosimy o potwierdzenie zapisu.