„Nie mam talentu do jezyków obcych”…pewnie słyszałeś już to stwierdzenie wiele razy. Być może nawet sam o sobie tak myślałeś/myślisz. A cóż to właściwie jest talent? To pewien dar, umiejętność, która została Ci powierzona, żebyś mógł ją doskonalić. Przeróżne są talenty i każdy je ma! Co najmniej jeden! Tak, Ty też:-)
 
Usłyszałam niedawno definicję talentu i bardzo mi się spodobała – talent, to coś co potrafisz robić (ale niekoniecznie musisz to lubić!).  Jak potrafisz i lubisz, to rewelacyjnie, ale zdarza się, że czegoś się nauczyłeś, jesteś w tym całkiem dobry, ale nie pałasz jakimś oszałamiającym entuzjazmem w tym kierunku. Po prostu nauczyłeś się tego z sukcesem, doszlifowałeś daną umiejętność do całkiem dobrego poziomu i teraz Ci służy.
 
Znam osoby, które mają rzeczywiście dar do języków. Dzielę je na dwie grupy: pierwsza – zauważyłam, że łączy je dobry słuch muzyczny i potrafią bez problemu naśladować wymowę danego jezyka. Druga grupa to osoby, które mają wręcz doskonałą pamięć, błyskawicznie zapamiętują nowe słówka i wyrażenia.
 
Mały komentarz do wspomnianej pierwszej i drugiej grupy:
1. Często ci umuzykalnieni poprzestają tylko na brzmieniu i…..cóż…żeby mówić trzeba mieć narzędzia w postaci słownictwa. Bez tego się nie da.
 
2. Ci z doskonałą pamięcią ignorują niekiedy fonetykę języka….i wtedy pięknie zbudowane zdanie na nic, bo brzmienie boli…
 
Idealnie jest połączyć obydwie sprawności.
 
Ponadprzeciętny „Sprachtalent” istnieje oczywiście, ale większość osób i bez niego jest w stanie opanować jezyk obcy. Nie musisz mieć doskonałego słuchu, ani doskonałej pamięci. Jeśli masz takie dary, to oczywiście korzystaj z nich, ale nie poprzestań na nich. Bo decydujące jest Twoje zaangażowanie (Engagement) i pracowitość (Fleiß), motywacja (Motivation), systematyczna praca (systematische Arbeit) i wytrwałość (Ausdauer).
 
A Ty jakie masz doświadczenie? Jakie czynniki są według Ciebie decydujące, jeśli chodzi o naukę języka obcego? Napisz w komentarzu co o tym myślisz.

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.

Aby otrzymać bezpłatnie listę 100 najważniejszych niemieckich słów, które brzmią znajomo, a oznaczają zupełnie coś innego, wypełnij poniższy formularz

Twoje imię:
Adres email:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia bezpłatnych materiałów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 922 ze zm.). Administratorem danych osobowych jest Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434 (wymagana)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w szczególności ofert, informacji o promocjach, rabatach, bieżących wydarzeniach i akcjach marketingowych, od Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434. (niewymagana)

Poprawnie dokonałeś zapisu. Za chwilę otrzymasz na Twój adres e-mail. Prosimy o potwierdzenie zapisu.