„Nie mam talentu do jezyków obcych”…pewnie słyszałeś już to stwierdzenie wiele razy. Być może nawet sam o sobie tak myślałeś/myślisz. A cóż to właściwie jest talent? To pewien dar, umiejętność, która została Ci powierzona, żebyś mógł ją doskonalić. Przeróżne są talenty i każdy je ma! Co najmniej jeden! Tak, Ty też:-)
 
Usłyszałam niedawno definicję talentu i bardzo mi się spodobała – talent, to coś co potrafisz robić (ale niekoniecznie musisz to lubić!).  Jak potrafisz i lubisz, to rewelacyjnie, ale zdarza się, że czegoś się nauczyłeś, jesteś w tym całkiem dobry, ale nie pałasz jakimś oszałamiającym entuzjazmem w tym kierunku. Po prostu nauczyłeś się tego z sukcesem, doszlifowałeś daną umiejętność do całkiem dobrego poziomu i teraz Ci służy.
 
Znam osoby, które mają rzeczywiście dar do języków. Dzielę je na dwie grupy: pierwsza – zauważyłam, że łączy je dobry słuch muzyczny i potrafią bez problemu naśladować wymowę danego jezyka. Druga grupa to osoby, które mają wręcz doskonałą pamięć, błyskawicznie zapamiętują nowe słówka i wyrażenia.
 
Mały komentarz do wspomnianej pierwszej i drugiej grupy:
1. Często ci umuzykalnieni poprzestają tylko na brzmieniu i…..cóż…żeby mówić trzeba mieć narzędzia w postaci słownictwa. Bez tego się nie da.
 
2. Ci z doskonałą pamięcią ignorują niekiedy fonetykę języka….i wtedy pięknie zbudowane zdanie na nic, bo brzmienie boli…
 
Idealnie jest połączyć obydwie sprawności.
 
Ponadprzeciętny „Sprachtalent” istnieje oczywiście, ale większość osób i bez niego jest w stanie opanować jezyk obcy. Nie musisz mieć doskonałego słuchu, ani doskonałej pamięci. Jeśli masz takie dary, to oczywiście korzystaj z nich, ale nie poprzestań na nich. Bo decydujące jest Twoje zaangażowanie (Engagement) i pracowitość (Fleiß), motywacja (Motivation), systematyczna praca (systematische Arbeit) i wytrwałość (Ausdauer).
 
A Ty jakie masz doświadczenie? Jakie czynniki są według Ciebie decydujące, jeśli chodzi o naukę języka obcego? Napisz w komentarzu co o tym myślisz.

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.