Do „symboli” wielkanocnych można dopisać jeszcze wiele gadżetów: psikawki na śmigusa dyngusa, jajka-czekoladki, wiosenne dekoracje, co kto woli. A jeszcze prezenty dla dzieci (i nie tylko) na tzw. „zajączka” (der Osterhase) – co ma miejsce głównie na Śląsku.

 

Do największej tradycji należy jednak tzw. święconka (die Osterspeisensegnung, die Fleischweihe). Bez niej świąt po prostu nie ma. Święconka ma tak wielką „siłę”, że potrafi zachęcić letnich, a nawet całkiem zimnych katolików do spotkania z Jezusem w kościele ten jeden raz w roku ( w Wielką Sobotę – der Karsamstag).

 

Jednak czyż pamiętamy o tych wszystkich atrakcjach świątecznych dłużej niż kilka chwil? Po poniedziałku wielkanocnym emocje opadają…przemija natychmiast urok tego co nietrwałe, kolorowe i szałowe.

 

Ale jeszcze nie wszystko stracone! Aby nie spłycić i nie trywializować tego najważniejszego czasu w roku, najlepiej uświadomić sobie całkiem na serio: na Kogo czekamy? I co Jego Osoba przynosi Tobie i mnie?

Żaden płytki i komercyjny gadżet nie ma szans w zderzeniu ze szczerą  odpowiedzią na to pytanie!

 

 Zaglądnijmy na koniec  do Austrii, aby podpatrzeć tamtejsze tradycje wielkanocne, o których mogliśmy jeszcze nie słyszeć:

 

Ratschen

Między Wielkim Czwartkiem, a porankiem Niedzieli Wielkanocnej dzwony w kościołach milkną. Do Mszy Św. wzywają ministranci za pomocą drewnianych kołatek – Ratschen (lautes Knattern mit einem Holzinstrument)

 

Weihfeuertragen in Steiermark (Dni Świętego Ognia w Styrii)

W Wielką Sobotę dzieci ze wschodniej Styrii spotykają się wcześnie rano w kościele, przenosząc poświęcony tam ogień z domu do domu. Nazwani są „Weihfeuerträger (Posłannikami Świętego Ognia).

 

 Tresdorfer Kreuzziehen – Niesienie krzyża w Tresdorf w Karyntii

W Tresdorf w Karyntii wystawiane są co roku misteria pasyjne (Passionsspiele). Aktorzy (amatorzy) przedstawiają historię męki Jezusa patrząc oczami ludności wiejskiej tamtego okresu. 

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.

Aby otrzymać bezpłatnie listę 100 najważniejszych niemieckich słów, które brzmią znajomo, a oznaczają zupełnie coś innego, wypełnij poniższy formularz

Twoje imię:
Adres email:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia bezpłatnych materiałów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 922 ze zm.). Administratorem danych osobowych jest Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434 (wymagana)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w szczególności ofert, informacji o promocjach, rabatach, bieżących wydarzeniach i akcjach marketingowych, od Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434. (niewymagana)

Poprawnie dokonałeś zapisu. Za chwilę otrzymasz na Twój adres e-mail. Prosimy o potwierdzenie zapisu.