Może spotkałeś się ze stereotypowym stwierdzeniem, że wymowa niemiecka brzmi po prostu…źle… brr… twarda, bez łagodności, niemalże toporna… No i znów wszystko zależy od tego, jakie masz doświadczenia z j.niemieckim, czy ucząc się słyszałeś tylko bolesny akcent, czy nie miałeś dobrych wzorców, czy traktowałeś naukę wymowy trochę po macoszemu i utrwalił Ci się niezbyt przyjazny obraz tego języka.
 
Powiedzmy sobie szczerze – niemiecki ma swoją własną melodykę i specyfikę, tak jak każdy inny język.
 
Zobaczmy co takiego kryje się w wymowie niemieckiej, co może przysparzać problemy. Poniżej poruszam tylko cztery wybrane przeze mnie kwestie:
 
1. Kurze und lange Vokale – czyli krótkie i długie samogłoski (Mitte – Miete, Lamm – lahm). Zatem problemem może być umiejętność rozróżnienia, kiedy wydłużyć, a kiedy skrócić samogłoski.
 
2. Diphthonge (tzw. dyftongi, dwugłoski), np. Eule, Haus – zdarzają się kłopoty z poprawnym odczytaniem tych złączeń.
 
3. Die Konsonantenhäufung (inaczej das Konsonantencluster ) – czyli tym razem połączenia spółgłoskowe (np. połączenia dwóch, trzech lub więcej spółgłosek: Sprache, hlst, Furcht).
 
4. Aktywność i ułożenie  ust – bardzo często poprawne wypowiedzenie wyrazu wymaga specyficznej aktywności i ułożenia ust (sylaby akcentowane wymagają napięcia ust, przy nieakcentowanych występuje luźne ułożenie).
 
Jednak moim zdaniem przyczyną nr 1 problemów z wymową jest…spychanie tej sprawności w nauce języka obcego gdzieś na samo pobocze. Uczymy się leksyki, gramatyki, a fonetyki…tak jakoś przy okazji. 
 
Nauka wymowy nie musi boleć. Najwyższy czas, aby Aussprachetraining na stałe zagościł w naszym harmonogramie nauki języka. 
 
A jakie jest Twoje zdanie? Czy i Ty miewasz trudności z nauką wymowy niemieckiej? Czekam na Twoje spostrzeżenia w komentarzu.

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.

Aby otrzymać bezpłatnie listę 100 najważniejszych niemieckich słów, które brzmią znajomo, a oznaczają zupełnie coś innego, wypełnij poniższy formularz

Twoje imię:
Adres email:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia bezpłatnych materiałów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 922 ze zm.). Administratorem danych osobowych jest Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434 (wymagana)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w szczególności ofert, informacji o promocjach, rabatach, bieżących wydarzeniach i akcjach marketingowych, od Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434. (niewymagana)

Poprawnie dokonałeś zapisu. Za chwilę otrzymasz na Twój adres e-mail. Prosimy o potwierdzenie zapisu.