8 największych błędów w nauce języka (większość przetestowanych na sobie☺)

Koniecznie przeczytaj, abyś uświadomił sobie, co tak naprawdę skutecznie przeszkadza w nauce języka obcego:

1.

Największy błąd – moment, kiedy zaczynasz dobrze mówić, czuć język i stwierdzasz…ok…już wystarczy…już umiem. Niestety, jeśli zabraknie w miarę regularnego kontaktu z językiem, to NIE będziesz stał w miejscu…ale się COFAŁ. Tak to działa…Nie opłaca się „odpoczywać” od języka.

2.

Myślenie, że aby nauczyć się jezyka potrzebujesz talentu do języków. Talent bardzo pomaga i trzeba za niego dziękować, jeśli się zostało nim obdarowanym, ale jego brak nic nie przekreśla! Dlaczego? Bo ważniejsza jest Twoja systematyczna praca, krok po kroku, ale wytrwale. Sam talent nie nauczy Cię niczego bez wysiłku. Powiedzenie „ucz się wytrwale” sprawdza się tu w 100%. Dodałabym do niego jeszcze „a na pewno Twój wysiłek nie pójdzie na marne”. Uważaj, żeby „sprawa talentu” nie stała się Twoją wymówką, kiedy przyjdzie kryzys.

3.

Wiara w błyskawiczne metody nauki języka. Pomyśl, jak długo uczyłeś się swojego ojczystego języka? W miesiąc? Z pewnością nie. Zakładam, że najszybciej w 2 lata, a i tak zdarzał Ci się potem pewnie nieraz „jowej” (rower), psieplasiam (przepraszam), czy inne tego typu pocieszne sformułowania. Podobnie jest z językiem obcym, wymaga czasu, wysiłku i … wielu błędów, na których zresztą się uczysz!

4.

Brak mądrej strategii nauki. Uczysz się wszystkiego i … niczego. Zabierasz się do wszystkich aspektów językowych naraz, wrzucasz wszystko do jednego wora i korzystasz z tysiąca pomocy naukowych. Moja rada: porządkuj swoją przestrzeń i unikaj chaosu.

5.

Niesystematyczna nauka. Uczysz się, by potem przez kilka tygodni pauzować, bo akurat wypadło coś pilniejszego. Twój mózg musi regularnie dostawać impulsy od nowego języka obcego, aby przestać traktować go jako intruza, a zaakceptować jak „swojego” i co ważne, dzięki regularnemu kontaktowi z danym językiem – móc przerzucić poznawane treści do pamięci długotrwałej, z której już nie tak łatwo będzie mu się wydostać. Odkładanie i wszelkie inne formy uników zawsze przynoszą negatywny skutek.

6.

Złe nawyki w nauce języka. Czyli takie, które przeszkadzają w procesie nauki lub nawet go hamują. Myślę tutaj o nudnych, nużących materiałach do nauki, złych metodach nauki (np. ciągłe zakuwanie bez zrozumienia), błędnej motywacji (jak wkuję te czasowniki, to dostanę 5) lub jej braku (po co właściwie ja się uczę?), odczuwaniu presji (zrobię to dla rodziców, żeby byli ze mnie zadowoleni), brak dobrej organizacji pracy, bylejakość w nauce (tzw. robienie czegoś po łebkach)

7.

Monotonia i rutyna – nie muszę Ci mówić, jak ona działa…trzeba jej przeciwdziałać aktywnie i nie czekać, aż zapuka do Twoich drzwi. Warto zrobić wszystko, żeby nie poczuć, jak mdle smakuje…

8.

Poddawać się na „przedłużających się odcinkach”. Tak nazwałam momenty, które ZAWSZE występują w procesie nauki j.obcego. Są to etapy nauki, kiedy przez dłuższy czas nie widzisz efektów swojej pracy, nie potrafisz wznieść się na wyższy poziom tak szybko jak byś chciał, coś trwa o wiele dłużej niż zakładałeś, dopada Cię zniechęcenie i poczucie bezsensowności działania. Często przychodzi myślenie tego typu (oczywiście błędne!): to będzie na tyle, nie przeskoczę tego poziomu, więcej nie potrafię i nie będę umiał, nigdy się nie nauczę…PRZETRZYMAJ TO! Rób dalej swoje. Być może przetestuj nowe pomysły na naukę, sprawdź inną metodę lub choćby biernie czytaj newsy w internecie po niemiecku albo oglądaj kreskówki. Ale pod żadnym pozorem nie przerywaj nauki! Ten kryzys jest do pokonania. O 10 najważniejszych wskazówkach w nauce j.obcych pisałam tutaj.

Podobał Ci się artykuł?
Dołącz do nas na facebooku lub zadaj pytanie w komentarzu.

Aby otrzymać bezpłatnie listę 100 najważniejszych niemieckich słów, które brzmią znajomo, a oznaczają zupełnie coś innego, wypełnij poniższy formularz

Twoje imię:
Adres email:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udostępnienia bezpłatnych materiałów na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2016 poz. 922 ze zm.). Administratorem danych osobowych jest Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434 (wymagana)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, w szczególności ofert, informacji o promocjach, rabatach, bieżących wydarzeniach i akcjach marketingowych, od Netina Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 102, 44-117 Gliwice, NIP 631-250-14-36, REGON 240440434. (niewymagana)

Poprawnie dokonałeś zapisu. Za chwilę otrzymasz na Twój adres e-mail. Prosimy o potwierdzenie zapisu.